Ny hjemmeside med lukket medlemsområde

Nu starter den nye cykelsæson - og dermed er det også blevet tid til, at vi vores ny hjemmeside ud på landevejene.websiteNu starter den nye cykelsæson - og dermed er det også blevet tid til, at vi vores ny hjemmeside ud på landevejene.

 

Vores nye hjemmeside kommer til at bestå af to dele: Hjemmesiden, der er klubbens ansigt ud ad til samt et nyt lukket medlemsområde, der kan minde lidt om Facebook. Men naturligvis er HELT lukket.

 

Hjemmesiden har fået et nyt grafisk løft og opbygning, og tekstindholdet er blevet finpudset en lille smule. Derudover har den fået et vigtigt facelift, som vi i moderne websprog kalder responsiv. Det vil sige, at hjemmesiden nu bliver tilpasset, så den kan ses på mobile enheder som smartphones og tablets.

 

Det nye medlemsområde

I forbindelse med den nye hjemmeside, har det også været nødvendigt at oprette et nyt og lukket medlemsområde. Nogle af klubbens medlemmer har løbende givet udtryk for, at de ikke ønsker, vores debat om løst og fast foregår på Facebook, og det har vi i styregruppen taget til efterretning.

 

Derfor har vi i samråd med klubmedlemmer med ekspertise deri, valgt en anden løsning, der kaldes PODIO.  Det fungerer i princippet lidt som Facebook - det er bare et HELT LUKKET, så det kun er klubbens medlemmer, som kan se med. Citrix leverer systemet, det er bygget op omkring, så det kan næppe være mere sikkert og lukket. Og da det oprindeligt et dansk system, appellerer det forhåbentligt til vores måde at tænke på.

 

Alt i vores medlemsområde er bygget op og tænkt som event. Det vil sige, at informationerne før, under og efter en event/aktivitet/begivenhed bliver samlet et sted.

 

Som klubmedlem bliver du via din mailadresse inviteret til at registrere dig på PODIO. Du kan desuden altid finde et link til PODIO nederst i hjemmesidens højre hjørne. Med din mailadresse laver du et selvvalgt kodeord, og når din tilmelding er blevet godkendt af administratorerne, er du inde, og så er det bare at give den gas på landevejene i vores nye medlemsland.

 

Hvis du som klubmedlem af een eller anden årsag alligevel IKKE er blevet inviteret, skal du sende en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. eller Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.. Da sørger vi for, at det sker hurtigst muligt. 

 

Browser og App

PODIO kan benyttes fra din browser, som vi gjorde det i vores gamle medlemsforum. Men du kan med fordel også installere PODIO-appen på smartphone og tablet for at få endnu mere glæde af vores medlemsområde. Fx er der mulighed for at få push-beskeder via mail eller direkte på appen i samme øjeblik, der kommer nye indlæg eller bliver svaret på eksisterende indlæg. De individuelle indstillinger kan du naturligvis tilpasses, hvis du synes, der kommer for mange push-beskeder.

 

Vi har allerede lagt nogle forskellige events og begivenheder ind på PODIO, så det forhåbentlig er meget lettere at se hvordan, det fungerer, og så vil der naturligvis løbende komme endnu mere.

 

Vi ved, at al begyndelse kan være svær og at mange nok lige skal vænne sig til det, som det er tilfældet med alt nyt. Men vær tålmodige og prøv jer frem - og tøv endelig ikke med at tage fat i klubbens PODIO-ekspert Kim Bruhn.

 

Og så modtager vi naturligvis gerne konstruktiv kritik på både hjemmeside og PODIO på mail til Kim Bruhn og Jonas Vestfalen.

 

God fornøjelse og ikke mindst - rigtig god cykelsæson 2016 :)

 

Sponsorer

KvicklyOdder

brolaeggeren logo

megavin gul 300x100

bruhn grafisk